Twoje IP:54.145.51.250

HISTORIA

W Starej Rawie znajduje się drewniany kościół pw. Św. Szymona i Judy Tadeusza. Kościół ten jest już trzecią świątynią stojącą w tej miejscowości. Początki parafii sięgają XII wieku. W 1521 roku parafia została ponownie erygowana przez biskupa Jana Łaskiego. W 1616 roku, rodzina Potockich ufundowała dla kościoła, do głównego ołtarza obraz Matki Bożej Wniebowziętej, który zasłania się obrazem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Budowa obecnej świątyni , rozpoczęta w 1731 r.została ufundowana przez prymasa Teodora Potockiego. Budowę świątyni ostatecznie ukończono dopiero po 20 latach, w 1751r. Konsekracji dokonał biskup Krzysztof Dobiński. Obiekt jest kościołem jednonawowym, posiada konstrukcję zrębową; wykonany jest z drewna modrzewiowego. Wewnątrz znajdują się trzy barokowe ołtarze: główny z obrazami Matki Bożej Wniebowziętej-ukoronowanej,obu patronów kościoła, oraz dwa ołtarze boczne. Reszta wystroju także utrzymana jest w stylu barokowym; w świątyni znajduje również chór muzyczny; jego konstrukcja wsparta jest na dwóch kolumnach, na jednej z nich umieszczona jest data powstania kościoła – 1731. Wewnątrz kościoła znajdują się pochodzące z poprzedniej świątyni konfesjonały, figury: św.Rocha, Hieronima, Jana Chrzciciela,krucyfiks na belce tęczowej. W 1936 roku ks. Władysław Malej dokonał generalnego remontu kościoła. W 2014 roku rozpoczęły się prace remonowo-konserwacyjne instrumentu organowego. Znaleziono informacje o poprzednich remontach w 1934 i 1954 roku.Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej.Na cmentarzu przykościelnym,znajdują się II nagrobki wpisane do rejestru zabytków, a jest to grób Felicyssymy z Wyroziemskich Lemańskiey oraz grobowiec rodzinny dziedziców Trzcianny - Prandotów Trzcińskich.Kościół wraz z dzwonnicą, oraz znajdujące się na parafialnym cmentarzu nagrobki, Kaplica pw. św. Juliusza z 1813/1814 roku i niektóre nagrobki wpisane są do rejestru zabytków.